psychoterapia czy farmakoterapia? A może jedno i drugie?

Większość psychicznych reakcji na stres to zdecydowanie przykre doznania. Próbujemy uniknąć stresujących sytuacji, niestety, nie możemy uciec przed własnym organizmem, który prędzej czy później stres odreaguje. Dlatego warto nauczyć się relaksacji.


#1 2010-03-12 08:43:16

Dorota

Gość

Alalia czy afazja ?

Szanowny Panie doktorze!

Osobiście miałam przyjemność poznać Pana w bibliotece LO
nr 1 w trakcie obchodów 100-lecia szkoły, ale wówczas nie wiedziałam jeszcze
o moim wielkim zmartwieniu i chorobie mojej córeczki. Poza tym nie byłam
również świadoma faktu, że poznałam wówczas tak świetnego fachowca w swojej
dziedzinie.

O tym, że jest Pan poważanym neurologopedą tak na prawdę
dowiedziałam się przypadkiem od mojej koleżanki, która znając mój problem
zrobiła rozeznanie wśród znajomych i podała mi Pana nazwisko. Teraz przejdę do rzeczy.

  Ania - moja córka kończy 22 marca 4 lata. Gdy miała lat 3 mówiła mało i to
słowa, które były i są jej niezbędne do funkcjonowania np. mama, tata, lala
(tak określa starszą o 4 lata siostrę), baba, chau (pies), miał (kot), nie,
cicho, chodź. Są to wyrazy, których używa kilkadziesiąt razy dziennie i nie
sprawiają jej problemu. Początkowo myśleliśmy, że córka zacznie po prostu
później mówić (moja siostra miała skończone 3 lata i 4 miesiące jak
zaczęła). Gdy Ania skończyła 3 lata i 3 miesiące poszliśmy do pierwszego
logopedy. Chodziła tam przez pół roku ale efekty były niewielkie. Słownictwo
Ani wzbogaciło się o 2-3 słowa.

  Wtedy dowiedzieliśmy się o tym, że w rodzinie mojego męża, konkretnie
rodzony brat mojej teściowej był niemową. Rozumiał i słyszał wszystko ale
całe życie nic nie mówił. Wydobywał jedynie z siebie różne dźwięki - nie
artykułował wyrazów. Niestety do dziś nikt nie wie z jakiego to było powodu,
gdyż było to bardzo wiele lat temu. Człowiek ten zmarł ok. 70 roku życia na
zawał.

  Powiedzieliśmy o tym naszemu pediatrze, który od razu skierował nas do
neurologa. Pani neurolog położyła nas na oddziale i zaczęły się badania. EEG
w śnie - wykazało zaburzenia pracy bioelektrycznej mózgu (wystąpiły fale
ostrowierzchołkowe ale wykluczono padaczkę,zrobiono badania metaboliczne,
które wyszły dobrze i w końcu rezonans głowy, który nie wykazał zmian
organicznych.

  Trafiłyśmy do innej pani logopedy, która po obserwacji i diagnozie Ani
stwierdziła, że ma ona zaburzenia na poziomie syntezy i analizy słuchowej
(słuch ma prawidłowy - był też badany), później padło hasło afazja Broca lub
Wernickiego. Dziś jesteśmy pod stałą opieką logopedy i psychologa. Ostatnio
Ania była diagnozowana przez logopedę, psychologa i pedagoga w Poradni
Psych. - Pedagog., gdzie potwierdzono teorię afazji choć bardziej dysfazji z
uwagi na to, że to dziecko z prawidłowym rezonansem. Z uwagi na silne
zaburzenia rozwoju mowy Ania dostała orzeczenie o potrzebie kształcenia
specjalnego. Chcemy ją posłać do przedszkola integracyjnego z uwagi na jej
stan i wymóg systematycznej i długoterminowej terapii (do tej pory Ania nie
miała kontaktu z rówieśnikami, gdyż była w domu z babcią - często łapała
infekcje górnych dróg oddechowych).

  Powiem szczerze,że jestem przerażona tym czego się dowiedziałam i spędza
mi to sen z powiek. Nasza córeczka to wspaniałe, pogodne, wiecznie
uśmiechnięte i otwarte dziecko, które jeszcze do niedawna wychowywaliśmy jak
zupełnie zdrowe. Dziś perspektywy są zatrważające. Przyznam szczerze, że
jeszcze nigdy w życiu niczego się tak nie bałam, jak dziś boję się o
przyszłość mojego dziecka. Powiedziano nam, że jeśli Ania nie zacznie mówić
w ciągu najbliższego roku to już mówić nie będzie. Będę Panu dozgonnie
wdzięczna gdyby zechciał Pan zapoznać się z przypadkiem Ani i wyraził nam
swoją opinię bez względu na jej pozytywny bądź negatywny wymiar.

Nie ukrywam
również, że zależało by mi na (jeśli byłoby to oczywiście realne z Pańskiej
strony)na bezpośredniej konsultacji Pana podczas jakiegoś pobytu we
Wrocławiu.

W załączniku wysyłam Panu skany materiałów i badań lekarskich
zgodnie z Pana prośbą. w razie jakichkolwiek pytań proszę o meila lub
telefon.

Będę z niecierpliwością oczekiwała
Pańskiej odpowiedzi. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za wszystko. Z
poważaniem Dorota

#2 2010-03-12 08:45:34

Władysław Pitak

Gość

Re: Alalia czy afazja ?

Dziękuję za słowa uznania  kierowane pod moim adresem. Ja o sobie myślę
dużo skromniej i nie jestem pewien czy uda mi się rozwiązać problemów z
mówieniem Waszej córeczki. Postaram się (stosownie do posiadanej wiedzy i
doświadczenia)  sprawdzić postawioną diagnozę i zaproponować odpowiednie
działania, ćwiczenia i techniki terapeutyczne, których celem będzie
usprawnienie porozumiewania się Ani z otoczeniem.

Na wstępie pozwolę sobie na stwierdzenie, że będę ostrożny w posługiwaniu
się terminem "afazja", gdyż (według mnie) to określenie nie pownno być
stosowane wobec dzieci, które jeszcze nie mówiły. Afazja w jakiejkolwiek
postaci  dotyczy  osób, które mówiły i utraciły znajomość języka z powodu
nieodtlenienia mózgu. W odniesieniu do dzieci, które  jeszcze nie mówiły i
nie mówią , np. z powodu uszkodzenia struktur korowych jeszcze przed
rozwojem mowy,  nadal używa się terminu "alalia".

Prawdą jest, że młodzi logopedzi zaczynają  wprowadzać termin "afazja
rozwojowa" wobec dzieci, które jeszcze nie mówiły, ale według mnie niczemu
to nie służy i może być zabiegiem marketingowym jakiegoś profesora.  Nie
znaczy to, że powinniśmy kwestionować nową terminologię i nowe pomysły na
leczenie alalii, bo niektóre z nich  mogą okazać się skuteczne.



Nie wiem czy uda mi się w kwietniu dojechać do Wrocławia, gdyż zmieniły mi
się plany z podróżą do Francji, ale przypuszczam, że w drodze powrotnej
(około 20 maja) będę mógł zatrzymać się we Wrocławiu na kilka godzin i wtedy
będziemy mogli porozmawiać.

Do tego czasu proponuję kontakty internetowe i telefoniczne, a także pocztę
konwencjonalną, za pośrednictwem których będziemy sobie przesyłać niezbędne
informacje i materiały do terapii.

Jako pierwsze zadanie do wykonania proponuję dosyć szczegółowo opisać
problem według dyspozycji zawartych w arkuszu, który wysyłam jako załącznik
do tego maila.

Najlepiej to zrobić w formie luźnego opisu, ale numerując odpowiedzi , tak
jak w arkuszu.

Jeżeli macie Państwo jakies zapisy na taśmie video  (vhs, mini dv, 8 mm,
Hi8, itp) lub na kartach pamięci do kamer HD, to proszę mi przysłać pocztą,
abym mógł wcześniej zobaczyć, jak dziecko wyraża swoje myśli. Chodzi o
nagrania z rozmów z dzieckiem, jego zabawy z dorosłymi oraz innymi dziećmi.

Drogą mailową  można mi dosłać rysunki Ani na tematy dowolne (dom, Ania z
rodziną), ale opisane przez starszych z datą wykonania i opisem nastroju
dziecka w czasie ich wykonywania. Do rysowania czy malowania dziecko powinno
mieć do dyspozycji wszystkie kolory kredek lub farbek, aby mogło mogło je
sobie samodzielnie wybierać do wyrażenia myśli. Do tych skanów można
dołączyć fotografie elektroniczne dziecka w czasie rysowania.


To tyle na początek, jak będzie dalej... zobaczymy.



Serdecznie pozdrawiam
Władysław Pitak

#3 2010-03-12 08:48:18

funkcja

Gość

Re: Alalia czy afazja ?

AFAZJA - AUTYZM - ALALIA - RELAKSACJAAFAZJA - AUTYZM - ALALIA - RELAKSACJA. Masz problem związany z nerwicą lub ... TRENING AUTOGENNY SCHULTZA .Opr. i wyk. W. Pitak 60 min. Cena: 30,- zł ...
afazja.wizytowka.pl/ - Kopia - Podobne
.

Rehabilitacja- Fizjoterapia - Afazja - utrata znajomości językaAutor: Władysław Pitak. Terminem afazja określa się częściową lub całkowitą utratę ... Odróżnienie alalii od afazji może być trudne i wymaga przeprowadzenia ...
www.rehabilitacja.fr.pl/modules.php?name=News&file... - Kopia - Podobne
.

ALALIA , CHARAKTERYSTYKA ZABURZENIA MOWY - www.pitak.fora.plwww.pitak.fora.pl. Pitakowie pochodzą z królewskiego grodu ... Od afazji w tym afazji dziecięcej, alalia tym się różni, że afazja (i dysfazja) jest ...
www.pitak.fora.pl/.../alalia-charaktery … 6.html?... - Kopia
Szukaj - www.pitak.fora.plwww.pitak.fora.pl. Pitakowie pochodzą z królewskiego grodu ... Logopedia · Afazja - utrata znajomości języka, Gość, 0, 3, Wto 23:39, 15 Gru 2009 ...
www.pitak.fora.pl/search.php?search_id=unanswered& - Kopia
.


Pokaż więcej wyników z www.pitak.fora.pl
[PDF] Alalia - przyczyny i rozpoznanie.Format pliku: PDF/Adobe Acrobat - Szybki podgląd
czynienia nie z afazją, lecz z alalią. Odró nienie alalii od afazji mo e być trudne i wymaga .... Władysław Pitak: Afazja utrata znajomości mowy. Warszawa ...
www.logopedia.pl/index2.php?option=com_content&do... - Podobne
.

CENTRUM LOGOPEDYCZNE PL - Alalia - przyczyny i rozpoznanie.16 Paź 2006 ... Alalia, tak jak inne wady i zaburzenia mowy częściej występuje u chłopców niż .... Władysław Pitak: Afazja utrata znajomości mowy. Warszawa ...
www.logopedia.pl/index.php?option=com...task... - Kopia - Podobne.

Rehabilitacja- Fizjoterapia - Afazja - utrata znajomości języka27 Maj 2006 ... Odróżnienie alalii od afazji może być trudne i wymaga przeprowadzenia dokładnej ... Władysław Pitak - logopeda, psychoterapeuta rodzinny ...
www.rehabilitacja.pl/modules.php?name=N … article... - Kopia.

Afazja - Psychologia.net.pl - portal psychologicznyWładysław Pitak. Afazja - utrata znajomości języka ... Odróżnienie alalii od afazji może być trudne i wymaga przeprowadzenia dokładnej anamnezy i badania ...
www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=16 - Kopia - Podobne
.

[DOC] ALALIAFormat pliku: Microsoft Word - Wersja HTML
Nazywanie alalii afazją wrodzoną jest niepoprawne gdyż. afazja jest z definicji zatraceniem .... Władysław Pitak: Afazja utrata znajomości mowy. Warszawa ...
www.ppp.stalowowolski.pl/publikacje/ALALIA.doc -
.

ALALIA I DYSLALIA - Psychoterapia nerwic - Logoterapia zaburzeń mowyAlalia (zwana też niemotą, słuchoniemotą, afazją rozwojową) i dyslalia różnią się .... korzystają z zabiegów relaksacyjnych w opracowaniu Władysława Pitaka ...
www.psychoterapia.fora.pl/...i...i.../a … ia,11.html - Kopia - Podobne
.

Dla samotnych i osamotnionych - Psychoterapia nerwic - Logoterapia ...Liczba postów: 8 - Liczba autorów: 6 - Ostatni post: 29 Lip 2009
... dysleksja, dysgrafia,alalia, afazja, muzykoterapia, muzykodrama, . ... mgr Władysław Pitak - dyplomowany logopeda i muzykoterapeuta ...
www.psychoterapia.fora.pl/.../dla-samot … ch,37.html - Kopia

Pokaż więcej wyników z www.psychoterapia.fora.pl
.

Funkcja pieśni religijnych i patriotycznych w praktyce logopedycznej35] zamiast postępowania logopedycznego w przypadku afazji (terapii osób z ... terapia alalii [85, s,25] zamiast terapii dziecka z alalią;; terapia autyzmu [30 s. ..... Pitak W., 2004, Skuteczna terapia nerwic, wad i zaburzeń mowy w ...
ultra.ap.krakow.pl/~sksurowa/.../najczesciej_uzywane.htm - Kopia - Podobne.
.
Prestigious Publicationsterapia afazji semantycznej [17, s. 140] zamiast terapii osób z afazją semantyczną; ... terapia alalii [37, s,25] zamiast terapii dziecka z alalią; .... Pitak W., 2004, Skuteczna terapia nerwic, wad i zaburzeń mowy w Koszalinie, ...
ultra.ap.krakow.pl/~sksurowa/public.htm - Kopia - Podobne
.

Artykuły logopedyczne w internecie - Jeżeli zacinasz się lub ...Władysław Pitak 1. Zaburzenia motoryczno-dośrodkowe (aferentne) (utrata lub niedok. ... Alalia-czyli niedokształcenie mowy o typie afazji bywa nazywana ...
www.nerwica.pun.pl/viewtopic.php?id=20 - Kopia
.

#4 2010-03-12 08:55:08

temida

Gość

Re: Alalia czy afazja ?




MUZYKODRAMA dla DZIECI (ruch , działanie i kontakt)
-----------------------------------------------------
Pierwszym zadaniem terapeuty jest nawiązanie kontaktu z dzieckiem. Dokonanie tego wymaga bezgranicznej cierpliwości oraz zdolności do wyobrażania sobie sytuacji dziecka zaburzonego emocjonalnie.

Spowodowanie , aby dziecko zmieniło swój sposób
myślenia, choć nie jest ono świadome jakiejkolwiek motywacji i nie jest wyposażone nawet w możliwości umysłowe niezbędne do jej uświadomienia , jest więc zadaniem monumentalnym.

Według Benenzona - lekarza psychiatry i muzyka - ogromne znaczenie w terapii dziecka zaburzonego emocjonalnie ma indywidualne podejście, znalezienie odpowiedniej melodii , pieśni, właściwej formy muzycznego kontaktu. Konsekwencją takich założeń teoretycznych jest stosowanie dźwięków odbieranych przez dziecko w okresie bardzo wczesnego dzieciństwa.

Pierwszym etapem seansu muzykoterapeutycznego u Benenzona jest muzyka elektronowa wykorzystywana do odtworzenia akcji bicia serca. W drugim etapie występuje muzyka spokojna, łagodna, a na zakończenie seansu pojawia się ponownie muzyka elektronowa w postaci dźwięków bliskich okresowi niemowlęcemu , przypominających oddech, cmokanie, czynności serca. Słysząc je dziecko identyfikuje z sobą, rozpoznaje jako coś znanego, reaguje na nie. A to już zwykle tworzy udany kontakt z dzieckiem.

Podejście Benenzona szczególnie wartościowe może okazać się w terapii dziecka autystycznego. Wystarczy bowiem dostosować się do aktualnych reakcji dziecka. Jeśli kołysze się ono w jakimś rytmie, trzeba do niego przystąpić z własnym kołysaniem, później zaś - z muzyczną improwizacją - zmieniając stopniowo rytm i dynamikę.

Podobnie trzeba umiejętnie wykorzystywać płacz dziecka i jego nieartykułowane dźwięki, ujmując je w formie zabawy. Jeśli dziecko wyraża chęć gry na fortepianie, winno mu się na to pozwolić, dążąc do terapeutycznego wykorzystania tego momentu. Jeśli dziecko pragnie wymienić swój instrument z terapeutą oznacza to, że wystąpiło nie tylko zainteresowanie przedmiotem, ale również współpraca międzyosobowa. Jeśli chore dziecko nie odpowiada na nasze rytmiczne improwizacje, możemy również dać znać o sobie przez lekkie stukanie w tym rytmie w jego plecy.

Dr Benenzon uprawia muzykoterapię także w grupach familijnych. Próbuje on wyrabiać komunikację z rodzicami przez wodę, która jako środowisko ciągłe łatwiej przenosi fale. Matka i dziecko trzymają ręce na metalowym talerzu. Terapeuta gra na flecie, dziecko dotyka metalu, inny terapeuta polewa dziecku ręce wodą. Dziecko zaczyna powoli reagować na plusk wody, a następnie na dźwięki muzyki. Reakcje po jakimś czasie są żywe i radosne, znika maskowatość twarzy. Podjęta zostaje w ten sposób próba nawiązania kontaktu pozawerbalnego.

Nawiązanie kontaktu poprzez muzykę będzie ułatwione, jeżeli terapeuta będzie wykorzystywał niski rejestr z wyraźnym akompaniamentem basowym, co może dostarczyć dziecku pierwszych wrażeń rytmicznych i stać się okazją do przetworzenia ich na ruch ciała. Dziecko autystyczne powinno bawić się muzycznymi zabawkami po to, by spostrzegać pewne dźwięki, a także je wywoływać . Z chwilą, gdy chore dziecko odczuje wibrację dźwiękową i pojmie jej rytm, osiągnie ważny etap rozwoju.

Dzieci mogą odczuwać wibrację poprzez różne części ciała, np. przez skórę, kości . Wystarczy przykładanie dźwięczącego instrumentu do brody, gardła, policzka, głowy i rąk. Specjalna podłoga transmitująca wibracje umożliwia poruszanie się zgodnie z muzyką. Można uczyć małe dziecko odczuwać rytmiczną wibrację fortepianu poprzez położenie jego rąk na pudle rezonansowym. W następnych ćwiczeniach dziecko może poruszać się zgodnie z proponowanym rytmem. Z biegiem czasu dziecko zacznie odczuwać, rozpoznawać, zapamiętywać i wykonywać proste rytmy ruchowo. Nauka mowy będzie w znacznym stopniu ułatwiona, jeśli dziecko będzie z nami komunikować się przy pomocy rytmu, tempa, dynamiki, pauzy, melodii i wokalizacji. (Małgosia)

http://muzykodrama5.wizytowka.pl/





od pół roku lecze się na lęki jako główny objaw nerwicy - Jeżeli ...6 Mar 2007 ... Władysław Pitak: Techniki muzyczno-dramatyczne w kształceniu zdolności .... Alalia-czyli niedokształcenie mowy o typie afazji bywa nazywana ...
www.nerwica.pun.pl/od-pol-roku-lecze-si … icy-18.htm - Kopia - Podobne

Pokaż więcej wyników z www.nerwica.pun.pl
.

Linki do ciekawych artykułów z logopedii - Zachodniopomorskie ...Alalia-czyli niedokształcenie mowy o typie afazji bywa nazywana ... Władysław Pitak Posiada wszechstronną wiedzę i umiejętności w zakresie kształcenia ...
www.forum.gazeta.pl/.../w,610,79494872, … pedii.html - Podobne

.
AFAZJA (diagnoza i leczenie wg Łurii) - www.psychologia.fora.plLiczba postów: 6 - Liczba autorów: 5 - Ostatni post: 22 Sty
AFAZJA (diagnoza i leczenie wg Łurii) Oprac. Władysław Pitak ... Zaburzenia motoryczne u dzieci określa się terminem ALALIA lub DYSLALIA ...
www.psychologia.fora.pl/.../afazja-diag … ii,38.html - Kopia - Podobne

.
Zatroszcz się o żołądek - www.psychologia.fora.plLiczba postów: 9 - Liczba autorów: 6 - Ostatni post: 22 Sty
AFAZJA - AUTYZM - ALALIA - RELAKSACJA http://wesele.pun.pl · ... Władysław Pitak: Stres w pracy dziennikarskiej ... więcej szczegółów ...
www.psychologia.fora.pl/.../zatroszcz-s … ek,28.html - Kopia - Podobne

.

Pokaż więcej wyników z www.psychologia.fora.pl

.
Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy LOGOSWedług W. Pitaka całkowita lub częściowa utrata umiejętności posługiwania się językiem, spowodowana uszkodzeniem odpowiednich struktur mózgowych to afazja. ...
www.logos.dt.pl/logos17/ -

.
Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy LOGOSOdróżnienie alalii od afazji może być trudne i wymaga przeprowadzenia dokładnej anamnezy i ... mgr Władysław Pitak - logopeda, psychoterapeuta rodzinny ...
www.logos.dt.pl/logos08/ - Kopia

.

Pokaż więcej wyników z www.logos.dt.pl

.
Linki do ciekawych artykułów z logopedii - - Galeria Zdrowia ...Alalia-czyli niedokształcenie mowy o typie afazji bywa nazywana szeregiem określeń, ... W swoich artykułach, Władysław Pitak wprowadza pojęcie MUZYKODRAMY, ...
www.sukces.fora.pl/.../linki-do-ciekawy … i,364.html - Kopia

.
Jacobson+Schultz na www.wizytowka.pl - - Galeria Zdrowia ...Liczba postów: 8 - Liczba autorów: 3 - Ostatni post: 1 Lut 2009
MUZYKODRAMA, której autorem jest Władysław Pitak, ... wizytowka . pl : [ AFAZJA - AUTYZM - ALALIA - RELAKSACJA ]... symulacja, muzykodrama, ...
www.sukces.fora.pl/.../jacobson-schultz … pl,54.html - Kopia

.
Pokaż więcej wyników z www.sukces.fora.pl

.
logopedia i logofobia w internecie - psychoterapia czy ...16 Sie 2007 ... Alalia (zwana też niemotą, słuchoniemotą, afazją rozwojową) i dyslalia różnią się od afazji dziecięcej ... autor: Władysław Pitak - Koszalin ...
www.psychoterapia.pun.pl/kupie--sprzeda … nie-7.html - Kopia - Podobne

.
psychoterapia czy farmakoterapia? A może jedno i drugie? / Napisz ...Władysław Pitak - aktor i logopeda w jednej osobie w czasie warsztatów lektorskich w ... Alalia-czyli niedokształcenie mowy o typie afazji bywa nazywana ...
www.psychoterapia.pun.pl/post.php?tid=83&qid=347 - Kopia

.
Pokaż więcej wyników z www.psychoterapia.pun.pl

.
FORUM - STRES, RELAKSACJA, ODREAGOWANIE - księga gościAutorem tych ćwiczeń na płytach CD i DVD jest Władysław Pitak z Koszalina. ..... ZABURZENIA MOWY - AFAZJA, ALALIA, JĄKANIE: ...
www.ksiegi.emix.net.pl/wyswietl.php?user=stres - Kopia - Podobne

.
FORUM - NERWICE, DEPRESJE, URAZY PSYCH. - księga gościZABURZENIA MOWY - AFAZJA, ALALIA, JĄKANIE: http://ksiegi.emix.net.pl/wyswietl.php?user=verbum .... Słyszałam, że w tych dniach ma być blisko ciebie W.Pitak. ...
www.ksiegi.emix.net.pl/wyswietl.php?user...3... - 11 godz. temu - Kopia - Podobne
.

Pokaż więcej wyników z ksiegi.emix.net.pl

.

.

Pokaż więcej wyników z logos.nethit.pl
Pokaż wiadomości - BalbutaAlalia-czyli niedokształcenie mowy o typie afazji bywa nazywana szeregiem określeń, .... Władysław Pitak, logopeda medialny i muzykoterapeuta z Koszalina ...
www.kopalniawiedzy.pl/forum/index.php?a … posts;u... -

.
Linki do ciekawych artykułów z logopediiAlalia-czyli niedokształcenie mowy o typie afazji bywa nazywana szeregiem ... Władysław Pitak Posiada wszechstronną wiedzę i umiejętności w zakresie ...
www.kopalniawiedzy.pl/forum/index.php?topic=4808.0;wap2 - Kopia

.
Pokaż więcej wyników z www.kopalniawiedzy.pl

.

.
Afatyczne zaburzenia mowyOdróżnienie alalii od afazji może być trudne i wymaga przeprowadzenia ... Władysław Pitak. Emilianka: Psycholog z UW opracowała komputerowy program ...
www.forum.darzycia.pl/index.php?topic=1125.0;wap2 - Kopia

.
Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy LOGOSAFAZJA (diagnoza i leczenie wg Łurii). Oprac. Władysław Pitak ... Zaburzenia motoryczne u dzieci określa się terminem ALALIA lub DYSLALIA MOTORYCZNA w ...
www.logos.hg.pl/logos21/ -

.
Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy LOGOSDonajczęstszych przyczyn uszkodzenia mózgu powodujących afazję .... afazja wynikająca z uszkodzeń okolicy ruchowej dominującej pólkuli (tak zwanej ...
www.logos.hg.pl/logos19/ -
.
Pokaż więcej wyników z www.logos.hg.pl

.

.


.
ARTOS -TWÓRCZA TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNAZABURZENIA MOWY - AFAZJA, ALALIA, JĄKANIE: .... retoryka, wizualizacja, Freud, Jacobson, Schultz, Maltz, Pitak, Koszalin, logopedia, afazja, język, ...
www.artos.wizytowka.pl/ -

.
Ostatnie wiadomości: sokalAFAZJA - AUTYZM - ALALIA - RELAKSACJA TRENING AUTOGENNY SCHULTZA .Opr. i wyk. W. Pitak 60 min. Cena: 30,- zł ... 600 809 254 nowe fora dyskusyjne: ...
www.pitak.darmowefora.pl/index.php?acti … =showPosts -

.
WIRTUALNY WYWIAD Z UDAREM MÓZGUNapisał: Władysław Pitak Siedzę przy łóżku chorego, z którym przed chwilą wykonywałem ćwiczenia - dzięki nim .... ZABURZENIA MOWY - AFAZJA, ALALIA, JĄKANIE: ...
www.logos9.wizytowka.pl/ -

.

.
ZRELAKSUJ SIĘ ... biuro@e-medica.org - Sokal - historia i dzień ...Liczba postów: 8 - Liczba autorów: 5 - Ostatni post: 8 Lut 2008
AFAZJA – AUTYZM – ALALIA – RELAKSACJA .... mgr Władysław Pitak podjął temat niezwykle ciekawy nie tylko z punktu widzenia naukowego, ...
www.sokal.fora.pl/.../zrelaksuj-sie-biu … rg,11.html - Kopia - Podobne
.

#5 2010-03-12 09:02:47

wertyk

Gość

Re: Alalia czy afazja ?

Ślub i wesele czyli zastaw się i postaw się - Sokal - historia i ...Liczba postów: 3 - Liczba autorów: 3 - Ostatni post: 12 Gru 2007
Afazja - utrata znajomości języka Autor: Władysław Pitak Terminem ... na ilość zamówionych pozycji) ... wizytowka . pl : [ ALALIA zwana ...
www.sokal.fora.pl/.../slub-i-wesele-czy … ie,63.html - Kopia
.
Pokaż więcej wyników z www.sokal.fora.pl

.
Od lat szukam za koleżankami i kolegami z klasy - Nasze klasy ...AFAZJA - AUTYZM - ALALIA - RELAKSACJA http://wesele.pun.pl · ... W. Pitak: Przyczyny emocjonalnych zaburzeń u dzieci, Kurier Pedagogiczny 2002/12, s. ...
www.naszeklasy.pun.pl/viewtopic.php?pid=200 - Kopia

.
Nasze klasy - portal dla absolwentów, nauczycieli i znajomych ...W. Pitak: Przyczyny emocjonalnych zaburzeń u dzieci, Kurier Pedagogiczny 2002/12, s. ... AFAZJA - AUTYZM - ALALIA - RELAKSACJA http://wesele.pun.pl · ...
www.naszeklasy.pun.pl/post.php?tid=21 - Kopia
.
Pokaż więcej wyników z www.naszeklasy.pun.pl

.
DEPRESJA - do lekarza czy psychoterapeuty ?ZABURZENIA MOWY - AFAZJA, ALALIA, JĄKANIE: .... retoryka, wizualizacja, Freud, Jacobson, Schultz, Maltz, Pitak, Koszalin, logoterapia, logos, psychoza, lęk, ...
www.depresja.wizytowka.pl/ -

.
Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy LOGOSAfazja - utrata znajomości języka. Autor: Władysław Pitak ... Odróżnienie alalii od afazji może być trudne i wymaga przeprowadzenia dokładnej anamnezy i ...
www.logos.pomorze.pl/logos08/ - Kopia

.
Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy LOGOSPitaka przed rokiem "zjedliśmy" za nieudany spektakl Norwidowski. ... Może te słowa co innego znaczą dla mnie, co innego dla Pitaka. ...
www.logos.pomorze.pl/teatr04/ - Kopia
.
Pokaż więcej wyników z www.logos.pomorze.pl

.
www.logos.pomorze.pl - www.muzykoterapia.fora.plmgr Władysław Pitak podjął temat niezwykle ciekawy nie tylko z punktu widzenia .... Alalia-czyli niedokształcenie mowy o typie afazji bywa nazywana ...
www.muzykoterapia.fora.pl/...www.../www … pl,50.html - Kopia

.
Edukacja - pion.plAfazja i alalia. O tych dwu chorobach pisze Władysław Pitak – logopeda i terapeuta rodzinny. Zapraszamy do lektury! 2006-12-20 12:54 ...
www.pion.pl/index.php?page=Edukacja&p=&sort=nazwa - Kopia

.
II Katolickie Sympozjum Wirtualne - Legnica 2002W kategorii Evangelicum , nasz reprezentant - Władysław Pitak przedstawił artykuł pt : Internet w Akcji ..... ZABURZENIA MOWY - AFAZJA, ALALIA, JĄKANIE: ...
www.akcjakatolicka.wizytowka.pl/ -

.
erytro.nethit.pl • Zobacz wątek - Popatrz do obiekFoto: Robert Pitak. Jeśli będziesz chciał, to przyjdź tu ponownie, nawet za jakiś ... AFAZJA - AUTYZM - ALALIA - RELAKSACJA http://videolux.republika.pl ...
www.erytro.nethit.pl/viewtopic.php?f=2&t=116&start=0 - Kopia

.
dieta.nethit.pl • Zobacz wątek - adresy www artykułów logopedycznychAFAZJA - AUTYZM - ALALIA - RELAKSACJARelaks progresywny wg Jacobsona + Trening autogenny Schultza Cena 20,- zł ... pitak, Koszalin, negocjacje, mediacje, ...
www.dieta.nethit.pl/viewtopic.php?f=2&t=24&start=0 -

.
kasandra.nethit.pl • Zobacz wątek - akupresura- refleksoterapia ...wizytowka . pl : [ AFAZJA - AUTYZM - ALALIA - RELAKSACJA ] ... w opracowaniu polskiego muzykoterapeuty Władysława Pitaka. Obrazek ...
www.kasandra.nethit.pl/viewtopic.php?f=2&t=30 -

.
STWARDNIENIE ROZSIANE czyli BĄDŹ WYTRWAŁYZABURZENIA MOWY - AFAZJA, ALALIA, JĄKANIE: ... retoryka, wizualizacja, Freud, Jacobson, Schultz, Maltz, Pitak, Koszalin, logopedia, afazja, język, nozovent, ...
www.stwardnienie.wizytowka.pl/ - Kopia - Podobne

.
czy starość to smutek? - starość nie radość ?Władysław Pitak, aktor, pedagog, logopeda. Postać znana w Koszalinie i województwie, barwna. .... ZABURZENIA MOWY - AFAZJA, ALALIA, JĄKANIE: ...
www.seniorka.fora.pl/starzenie-sie,1/cz … tek,4.html -

.
Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS
Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia mózgu powodujących afazję ... NLD, muzykoterapia, muzykodrama, logopeda, Pitak, Koszalin, refleksoterapia, logopedia, ... logos, agresja, wymowa, alalia, afonia, psychoterapia, psychodrama, socjodrama, .... afazja wynikająca z uszkodzeń okolicy ruchowej dominującej pólkuli (tak ...
www.logos.webserwer.pl/logos19/ -

.
Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy .
... i zaburzeń mowy czytania i pisania (jąkanie, zacinanie, afazja, afonia, alalia, dysleksja, dysgrafia itp. ... Władysław Pitak - prezes Towarzystwa LOGOS ...
www.emedica.republika.pl/logoterapia01/ -

.
Muzykodrama - Ślub i Wesele czyli zastawa i zabawa...dysleksja, dysgrafia, alalia, afonia, autyzm, logopeda, logopedia, ... MUZYKODRAMA, której autorem jest Władysław Pitak, jest nowoczesną metodą terapii ...
www.wesele.fora.pl/formalnosci,9/muzykodrama,125.html - Kopia

.
MUZYKODRAMA - Ślub i Wesele czyli zastawa i zabawaFoto: Robert Pitak. Jeśli będziesz chciał, to przyjdź tu ponownie, nawet za jakiś czas! Zapraszamy! ... AFAZJA - AUTYZM - ALALIA - RELAKSACJA ...
www.wesele.fora.pl/finanse-rozliczenia, … a,124.html - Kopia

.
Pokaż więcej wyników z www.wesele.fora.pl

.
Studio Fotografii i Filmu "Video-Lux" Koszalin - NASZA KASA ...AFAZJA - AUTYZM - ALALIA - RELAKSACJAhttp://videolux.republika.pl · http://seniorka.republika.pl ... zdrowie, pitak, Koszalin, negocjacje, mediacje, ...
www.naszakasa.pun.pl/viewtopic.php?pid=131 - Kopia


.
Alalia (zaburzenie mowy) – Wikipedia, wolna encyklopediaAfazja z definicji jest zatraceniem zdolności mowy u osoby wcześniej się nią posługującą, więc nazywanie alalii afazją wrodzoną jest niepoprawne. ...
www.pl.wikipedia.org/wiki/Alalia_(zaburzenie_mowy) - Kopia - Podobne

.
ZABURZENIA MOWY SPOWODOWANE USZKODZENIEM STRUKTUR KOROWYCH ...Alalia (zwana też niemotą, słuchoniemotą, afazją rozwojową) i dyslalia różnią się od afazji dziecięcej tym, że afazja jest częściową lub całkowitą utratą ...
www.profesor.pl/mat/na7/na7_b_smyczek_030804_1.php - Kopia - Podobne

#6 2011-02-02 09:15:21

Biernacik

Gość

Re: Alalia czy afazja ?

Cukrzyca, insulina, hipoglikemia, hiperglikemia, diabetyk, diabetolog w Koszalinie, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Koszalinie, glukometr, glukoza, cukier we krwi -  przy pomocy tych słów kluczowych szukamy w Internecie adresów gabinetów terapeutycznych, organizacji pozarządowych, w których możemy otrzymać wsparcie w walce z cukrzycą.


Multimedialne portale edukacyjno- terapeutyczne:

>>>>>

www.logos.pomorze.pl/glikemia
www.logos.dt.pl/glikemia
www.logos.hg.pl/glikemia
www.logos.webserwer.pl/glikemia

http://logos.pomorze.pl/glikemia
http://logos.dt.pl/glikemia
http://logos.hg.pl/glikemia
http://logos.webserwer.pl/glikemia

.

#7 2012-04-03 09:41:54

Pynio

Moderator

Punktów :   

Re: Alalia czy afazja ?

Bardzo kompetentny i kulturalny trener, który w naszym ośrodku prowadził szkolenie dla pracowników. To było szkolenie na temat relaksu i radzenia sobie ze stresem zawodowym oraz  technik rozwiązywania konfliktów w miejscu pracy. Fachowo to nazwałem, bo tak mam napisane w zaświadczeniu, jakie otrzymałem po zakończeniu szkolenia. Takie szkolenia powinny się odbyć we wszystkich zakładach pracy

Offline

#8 2012-04-03 09:44:19

Pynio

Moderator

Punktów :   

Re: Alalia czy afazja ?

Władysław Pitak to  kompetentny i kulturalny trener, który w naszym ośrodku prowadził szkolenie dla pracowników. To było szkolenie na temat relaksu i radzenia sobie ze stresem zawodowym oraz  technik rozwiązywania konfliktów w miejscu pracy. Fachowo to nazwałem, bo tak mam napisane w zaświadczeniu, jakie otrzymałem po zakończeniu szkolenia. Takie szkolenia powinny się odbyć we wszystkich zakładach pracy.

Offline

#9 2012-07-25 09:54:38

Bartek

Gość

Re: Alalia czy afazja ?

Dla mnie ważne jest to, że Władysław Pitak jest sumiennym i bardzo przyjaźnie nastawionym logopedą. Słyszałem od kilku osób, że Jego diagnozy są trafne i proponowane badania oraz leczenie oparte są na współpracy z innymi specjalistami. Takie podejście do pacjenta wzbudza zaufanie i chęć do współdziałania dla własnego dobra. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną sprawę, może nie najważniejszą, ale znaczącą: Władysław Pitak jest człowiekiem współczującym pacjentowi , co bardzo ułatwia leczenie.

#10 2016-09-18 11:14:14

Logos

Administrator

Punktów :   

Re: Alalia czy afazja ?

wertyk napisał:

Ślub i wesele czyli zastaw się i postaw się - Sokal - historia i ...Liczba postów: 3 - Liczba autorów: 3 - Ostatni post: 12 Gru 2007
Afazja - utrata znajomości języka Autor: Władysław Pitak Terminem ... na ilość zamówionych pozycji) ... wizytowka . pl : [ ALALIA zwana ...
www.sokal.fora.pl/.../slub-i-wesele-czy … ie,63.html - Kopia
.
Pokaż więcej wyników z www.sokal.fora.pl

.
Od lat szukam za koleżankami i kolegami z klasy - Nasze klasy ...AFAZJA - AUTYZM - ALALIA - RELAKSACJA http://wesele.pun.pl · ... W. Pitak: Przyczyny emocjonalnych zaburzeń u dzieci, Kurier Pedagogiczny 2002/12, s. ...
www.naszeklasy.pun.pl/viewtopic.php?pid=200 - Kopia

.
Nasze klasy - portal dla absolwentów, nauczycieli i znajomych ...W. Pitak: Przyczyny emocjonalnych zaburzeń u dzieci, Kurier Pedagogiczny 2002/12, s. ... AFAZJA - AUTYZM - ALALIA - RELAKSACJA http://wesele.pun.pl · ...
www.naszeklasy.pun.pl/post.php?tid=21 - Kopia
.
Pokaż więcej wyników z www.naszeklasy.pun.pl

.
DEPRESJA - do lekarza czy psychoterapeuty ?ZABURZENIA MOWY - AFAZJA, ALALIA, JĄKANIE: .... retoryka, wizualizacja, Freud, Jacobson, Schultz, Maltz, Pitak, Koszalin, logoterapia, logos, psychoza, lęk, ...
www.depresja.wizytowka.pl/ -

.
Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy LOGOSAfazja - utrata znajomości języka. Autor: Władysław Pitak ... Odróżnienie alalii od afazji może być trudne i wymaga przeprowadzenia dokładnej anamnezy i ...
www.logos.pomorze.pl/logos08/ - Kopia

.
Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy LOGOSPitaka przed rokiem "zjedliśmy" za nieudany spektakl Norwidowski. ... Może te słowa co innego znaczą dla mnie, co innego dla Pitaka. ...
www.logos.pomorze.pl/teatr04/ - Kopia
.
Pokaż więcej wyników z www.logos.pomorze.pl

.
www.logos.pomorze.pl - www.muzykoterapia.fora.plmgr Władysław Pitak podjął temat niezwykle ciekawy nie tylko z punktu widzenia .... Alalia-czyli niedokształcenie mowy o typie afazji bywa nazywana ...
www.muzykoterapia.fora.pl/...www.../www … pl,50.html - Kopia

.
Edukacja - pion.plAfazja i alalia. O tych dwu chorobach pisze Władysław Pitak – logopeda i terapeuta rodzinny. Zapraszamy do lektury! 2006-12-20 12:54 ...
www.pion.pl/index.php?page=Edukacja&p=&sort=nazwa - Kopia

.
II Katolickie Sympozjum Wirtualne - Legnica 2002W kategorii Evangelicum , nasz reprezentant - Władysław Pitak przedstawił artykuł pt : Internet w Akcji ..... ZABURZENIA MOWY - AFAZJA, ALALIA, JĄKANIE: ...
www.akcjakatolicka.wizytowka.pl/ -

.
erytro.nethit.pl • Zobacz wątek - Popatrz do obiekFoto: Robert Pitak. Jeśli będziesz chciał, to przyjdź tu ponownie, nawet za jakiś ... AFAZJA - AUTYZM - ALALIA - RELAKSACJA http://videolux.republika.pl ...
www.erytro.nethit.pl/viewtopic.php?f=2&t=116&start=0 - Kopia

.
dieta.nethit.pl • Zobacz wątek - adresy www artykułów logopedycznychAFAZJA - AUTYZM - ALALIA - RELAKSACJARelaks progresywny wg Jacobsona + Trening autogenny Schultza Cena 20,- zł ... pitak, Koszalin, negocjacje, mediacje, ...
www.dieta.nethit.pl/viewtopic.php?f=2&t=24&start=0 -

.
kasandra.nethit.pl • Zobacz wątek - akupresura- refleksoterapia ...wizytowka . pl : [ AFAZJA - AUTYZM - ALALIA - RELAKSACJA ] ... w opracowaniu polskiego muzykoterapeuty Władysława Pitaka. Obrazek ...
www.kasandra.nethit.pl/viewtopic.php?f=2&t=30 -

.
STWARDNIENIE ROZSIANE czyli BĄDŹ WYTRWAŁYZABURZENIA MOWY - AFAZJA, ALALIA, JĄKANIE: ... retoryka, wizualizacja, Freud, Jacobson, Schultz, Maltz, Pitak, Koszalin, logopedia, afazja, język, nozovent, ...
www.stwardnienie.wizytowka.pl/ - Kopia - Podobne

.
czy starość to smutek? - starość nie radość ?Władysław Pitak, aktor, pedagog, logopeda. Postać znana w Koszalinie i województwie, barwna. .... ZABURZENIA MOWY - AFAZJA, ALALIA, JĄKANIE: ...
www.seniorka.fora.pl/starzenie-sie,1/cz … tek,4.html -

.
Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS
Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia mózgu powodujących afazję ... NLD, muzykoterapia, muzykodrama, logopeda, Pitak, Koszalin, refleksoterapia, logopedia, ... logos, agresja, wymowa, alalia, afonia, psychoterapia, psychodrama, socjodrama, .... afazja wynikająca z uszkodzeń okolicy ruchowej dominującej pólkuli (tak ...
www.logos.webserwer.pl/logos19/ -

.
Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy .
... i zaburzeń mowy czytania i pisania (jąkanie, zacinanie, afazja, afonia, alalia, dysleksja, dysgrafia itp. ... Władysław Pitak - prezes Towarzystwa LOGOS ...
www.emedica.republika.pl/logoterapia01/ -

.
Muzykodrama - Ślub i Wesele czyli zastawa i zabawa...dysleksja, dysgrafia, alalia, afonia, autyzm, logopeda, logopedia, ... MUZYKODRAMA, której autorem jest Władysław Pitak, jest nowoczesną metodą terapii ...
www.wesele.fora.pl/formalnosci,9/muzykodrama,125.html - Kopia

.
MUZYKODRAMA - Ślub i Wesele czyli zastawa i zabawaFoto: Robert Pitak. Jeśli będziesz chciał, to przyjdź tu ponownie, nawet za jakiś czas! Zapraszamy! ... AFAZJA - AUTYZM - ALALIA - RELAKSACJA ...
www.wesele.fora.pl/finanse-rozliczenia, … a,124.html - Kopia

.
Pokaż więcej wyników z www.wesele.fora.pl

.
Studio Fotografii i Filmu "Video-Lux" Koszalin - NASZA KASA ...AFAZJA - AUTYZM - ALALIA - RELAKSACJAhttp://videolux.republika.pl · http://seniorka.republika.pl ... zdrowie, pitak, Koszalin, negocjacje, mediacje, ...
www.naszakasa.pun.pl/viewtopic.php?pid=131 - Kopia


.
Alalia (zaburzenie mowy) – Wikipedia, wolna encyklopediaAfazja z definicji jest zatraceniem zdolności mowy u osoby wcześniej się nią posługującą, więc nazywanie alalii afazją wrodzoną jest niepoprawne. ...
www.pl.wikipedia.org/wiki/Alalia_(zaburzenie_mowy) - Kopia - Podobne

.
ZABURZENIA MOWY SPOWODOWANE USZKODZENIEM STRUKTUR KOROWYCH ...Alalia (zwana też niemotą, słuchoniemotą, afazją rozwojową) i dyslalia różnią się od afazji dziecięcej tym, że afazja jest częściową lub całkowitą utratą ...
www.profesor.pl/mat/na7/na7_b_smyczek_030804_1.php - Kopia - Podobne

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
gopv łódź przegrywamie kaset vhs wola Polskie Okna ciechocinek nocleg krawiec Kraków